Bekämpning av sjögull i Grindsbyvattnet

Orust kommun arbetar tillsammans med Länsstyrelsen för att bekämpa den invasiva vattenväxten sjögull i Grindsbyvattnet. Målet är att minska växtens utbredning och förhindra att den sprider sig till andra sjöar.

Sjögull är en flytbladsväxt som inte hör hemma naturligt i Sverige. Den har spridits från bland annat trädgårdsdammar och parker. Växten bildar täta mattor på vattenytan, vilket kan göra det svårt att bada, fiska och paddla. Den påverkar också sjöns ekologi genom att skugga ut inhemska vattenväxter och minska syresättningen i vattnet.

Så bekämpar vi sjögull

Den metod som hittills har fungerat bäst är att skugga ut sjögullet med markduk som spänns upp på flytande ramar. Metoden kallas Tingsryd-metoden. Genom att täcka bestånden minskar solljuset till växten, vilket gör att den försvagas och dör.

Arbetet startade sommaren 2020 vid Ålgård i den norra delen av sjön. Sedan dess har bekämpningen fortsatt på flera platser i Grindsbyvattnet.

Resultat hittills

Bekämpningen vid Ålgård gick bra och under 2021–2023 flyttades arbetet vidare till den centrala delen av Grindsbyvattnet, vid Mjösund. Mindre bestånd i den norra delen av sjön, vid Andenäs, bekämpas också.

I den södra delen av sjön finns fortfarande stora bestånd av sjögull. För att på sikt få bort växten från Grindsbyvattnet krävs återkommande bekämpning under lång tid.

Nytt projekt från 2024-2028

Under 2020–2023 bedrevs arbetet som ett LONA-projekt (Lokala naturvårdssatsningen). Från 2024 till 2028 fortsätter arbetet som ett LOVA-projekt (Lokala vattenvårdsprojekt).

Kommunen har ett nära samarbete med Länsstyrelsen och testar även andra bekämpningsmetoder som komplement till Tingsryd-metoden.

Foto över en sjö med flytande täckramar som används för att bekämpa den invasiva vattenväxten sjögull.
Loggan över lokala vattenvårdsprojektet LOVA