Artikeln publicerades
Fiskare, strandbadare, kulturälskare, kajakpaddlare, seglare...! Det är många som njuter av havet och kusten.
Därför bjuder 8+fjordar in till ett möte där de tillsammans med dig tittar på de värden som finns i kustområdet och hur de används.
8+fjordar är sedan 2021 ett av tre pilotområden för ekosystembaserad havsförvaltning och mötet är en del av arbetet med att ta fram en strategi för en levande och hållbar havs- och kustmiljö.
Kvällen inleds av Peter Thor, forskare på Sveriges Lantbruksuniversitet, som berättar om kunskapsläget
kring den marina miljön och de belastningar den utsätts för. Därefter följer arbete i små grupper där Madeleine Prutzer och Peter Nolbrant från Havsmiljöinstitutet guidar oss genom kvällen i samtal
om smultronställen, lokal kunskap och olika platsers användningsområden historiskt och i dag.
Mötet äger rum under tre olika tillfällen och du anmäler sig till ett av dem.
17 november klockan 18:30-21:00 Fars Hatt, Kungälv
23 november klockan 18:30-21:00 Sjöstugan i Myggenäs, Tjörn
29 november klockan 19:00-21:00 Kulturhuset Kajutan, Henån
Smörgås, kaffe och fika ingår.
Anmäl dig här senast fyra dagar före det tillfälle du vill delta på 8+fjordar.
Artikeln uppdaterades