Artikeln publicerades
Orust kommuns senaste företagsbesök hade industri och blå näringar som gemensamt tema!
Mikael Brandt, HydTec, Catharina Bråkenhielm, kommunalråd, Karl-Johan Stjärna, HydTec, Henrik Lindh, kommundirektör och Ronny Svensson. näringslivsutvecklare.
Henrik Lindh, kommundirektör, Erik Lindberg, Musselfeed och Catharina Bråkenhielm, kommunalråd.
Ellös ligger Musselfeed, som gör musselpulver och musselmjöl av musslor. Produkterna kan sedan användas både som livsmedel och som miljösmart foder.
HydTec Sweden som ligger i Häröd, är ett företag som konstruerar och driftsätter hydraulsystem. Dessutom utför de reparationer och underhåll för kunder världen över. Många av kunderna finns inom den marina sektorn.
Deltog i besöken gjorde vårt kommunalråd Catharina Bråkenhielm, kommundirektör Henrik Lindh och näringslivsutvecklaren Ronny Svensson.
Båda företagen visade på utvecklingsvilja och framtidstro och det var spännande att ta del av alla intressanta tankar de har om framtiden!
Musselfeed.com Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Artikeln uppdaterades