Artikeln publicerades
Idag, tisdag 2 september, är det Brandman på jobbet-dagen!
I Orust kommun har vi flera deltidsanställda brandmän som idag kommer att vara klädda i sina brandmanskläder på sina ordinarie jobb, för att uppmärksamma dagen.

Idag, tisdag 2 september, kommer Josefin Lundin och Klas Pallvik ha på sig brandmanskläder på Henåns skola.
Två av dem är Klas Pallvik, skolvärd, och Josefin Lundin, skoladministratör, på Henåns skola.
”Jag älskar att vara deltidsbrandman! Det är ett fantastiskt jobb och jag känner att jag gör en bra sak för samhället och världen!” säger Klas Pallvik.
Att vara deltidsbrandman på Räddningstjänsten Orust innebär att de, när de har jour, kan vara tvungna att lämna sina ordinarie arbeten och rycka ut på larm, men både han och Josefin känner att dom alltid har haft stort stöd av sin arbetsgivare Orust kommun, att fortsätta som deltidsbrandmän.
Syftet med Brandman på jobbet-dagen är att synliggöra både brandmän och deras huvudarbetsgivare och samtidigt öka intresset för att arbeta inom räddningstjänsten.
Ser du någon som går klädd som brandman idag? Säg hej och tacka dem! De gör en livsviktig insats för oss alla!
Artikeln uppdaterades