Artikeln publicerades

Kommun och politik

Goda ekonomiska utsikter för kommunen 2025

Delårsuppföljningen efter augusti månad visar att kommunen är på väg mot ett överskott på 36 miljoner kronor, vilket är sex miljoner kronor mer än det som budgeterats för året.

Ett torg där det går flera människor. Det ser ut att vara sommar.

Det är goda nyheter eftersom både skatteintäkterna blivit lägre än väntat och pensionskostnaderna har ökat.

Ekonomiska utmaningar:

  • Skatteintäkterna väntas bli 7 miljoner kronor lägre än planerat.
  • Pensionskostnaderna ökar med 11 miljoner kronor.

Trots det lyckas vi hålla budgeten – tack vare:

  • Högre intäkter från tomt- och markförsäljning
  • Lägre räntekostnader
  • Lägre kostnader i verksamheterna
  • Högre intäkter och bidrag i verksamheterna

Prognosen är att skatteintäkterna väntas bli 7 miljoner kronor lägre än budgeterat och pensionskostnaderna ökar med 11 miljoner kronor mer än planerat. Kostnadsökningarna kommer att täckas av högre försäljningsintäkter från tomt- och markförsäljning, lägre finansiella räntekostnader och lägre kostnader i våra verksamheter.

Försenade projekt

Prognosen för investeringar ligger på 231 miljoner kronor, vilket är lägre än den budgeterade summan på 300 miljoner kronor. Den främsta orsaken till minskningen är att flera större projekt har blivit försenade, och att vissa projekt har kunnat genomföras billigare än planerat.

Bland de större investeringarna under året finns viktiga satsningar på vatten och avlopp:

  • VA-länk öst–väst (ledning mellan Varekil och Ellös)
  • Ombyggnad av Ellös avloppsreningsverk
  • VA-länk väst/bro (ledning mellan Mollösund och Ellös)
  • VA-ledningsnätsrenovering i Henån
  • Förstärkningsåtgärder av ån i Henån

Kommunens befolkning uppgick i slutet av juli till 15 397 invånare. Under årets första sju månader flyttade 406 personer in och 349 personer ut, vilket ger ett positivt flyttnetto. Under samma period föddes 56 barn, vilket är något färre än under motsvarande tid förra året.

Stabil ekonomi

Sammanfattningsvis visar delårsuppföljningen på en stabil ekonomi. Ett överskott är inte ett tecken på att vi sparar för mycket, utan på att vi har nödvändiga marginaler. Det ger oss möjlighet att planera långsiktigt, möta oväntade kostnader och investera i det som gör kommunen bättre för alla som bor här. Ett överskott på 36 miljoner kronor motsvarar 3 procent av våra skatteintäkter och generella statsbidrag.

Delårsrapport augusti 2025, Orust kommun pdf, 1.2 MB.

Artikeln uppdaterades