Publicerat
Vårdar du en närstående hemma som har fått en demenssjukdom?
Att få en demenssjukdom är en stor omvälvning både för den drabbade och för den anhöriga. Det är både glädje och mycket viktig uppgift att vårda den demenssjuke, men det är även en krävande uppgift. Därför är det viktigt att vi träffas och delar med oss av både det som är livets glädje ämnen och det som kan vara svårt med att vårda en närstående som har fått en demenssjukdom.
Den 24 februari, 24 mars, 21 april, 19 maj och 9 juni.
Klockan 13:00- 15:30
Strandgårdens samlingssal, Ellös
Träffen är gratis, vi serverar fikat till självkostnadspris.
Carita Nurmi anhörigkonsulent, vid behov bjuder vi in gästföreläsare som Inga-Britt Johansson, ordförande Demensföreningen STO eller Britt Johansson, ordförande Demensföreningen Uddevalla.
Kontakta vår anhörigkonsulent, ring vår växel så kopplar de dig rätt 0304-33 40 00. Du kan även använda kontaktformuläret högst upp på sidan.
Demensföreningen STO och Studieförbundet Vuxenskolan SV.
Relaterad information